4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Aten?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Leksand 18/2
Ejendals Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Simone Moreno - Aiayeh862
2. Electric Banana Band - KameleontA.C.71
3. Anna Sahlene - This Woman543
4. Magnus Bäcklund - The Name Of LoveA.C.15
5. Linda Bengtzing - Jag Ljuger Så BraFinal24
6. Pandang - Kuddkrig652
7. Hannah Graaf - Naughty Boy781
8. Andreas Johnson (JOKER) - Sing For MeFinal34

Deltävling 2, Karlstad 25/2
Löfbergs Lila Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Magnus Carlsson (JOKER) - Lev LivetFinal13
2. The Elephantz - Oh Yeah881
3. Sonya - Etymon533
4. Östen med resten - Ge Mig En Kaka Till Kaffet662
5. Pablo Cepeda - La Chica De La Copa771
6. Kikki Danielsson - I Dag & I MorgonFinal42
7. Niclas Wahlgren - En Droppe RegnA.C.52
8. Velvet - Mi AmoreA.C.23

Deltävling 3, Karlskrona 4/3
Vodafone Arena Rosenholm
PL.M.P.M.Å.
1. BWO (JOKER) - Temple Of LoveFinal15
2. Jessica Folcker - When Love´s Comin´ Back Again724
3. Gregor - Mi Amor853
4. Jessica Andersson - Kalla Nätter543
5. The Poodles - Night Of PassionFinal34
6. Elysion - Golden StarA.C.72
7. Patrik Isaksson - Faller Du Så Faller JagA.C.81
8. Kayo - Innan Natten Är Över663

Deltävling 4, Göteborg 11/3
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Roger Pontare - SilverlandA.C.35
2. Laila Adéle - Don´t Try To Stop Me781
3. Günther & The Sunshine Girls - Like Fire Tonight615
4. Sandra Dahlberg - Jag Tar Det Jag Vill Ha525
5. Evan - Under Your Spell863
6. Rednex (JOKER) - Mama Take Me HomeA.C.53
7. Björn Kjellman - Älskar Du LivetFinal73
8. Carola - EvighetFinal43

ANDRA CHANSEN

3:orna och 4:orna från deltävlingarna gör upp om de 2 sista finalplatserna.

Stockholm 12/3
sänds i tv-programmet "TV-huset"
  
1. Electric Banana Band - KameleontD.T. 1
2. Magnus Bäcklund - The Name Of LoveD.T. 1Final
3. Niclas Wahlgren - En Droppe RegnD.T. 2
4. Velvet - Mi AmoreD.T. 2
5. Elysion - Golden StarD.T. 3
6. Patrik Isaksson - Faller Du Så Faller JagD.T. 3
7. Roger Pontare - SilverlandD.T. 4
8. Rednex (JOKER) - Mama Take Me HomeD.T. 4Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Aten och representera Sverige i semifinalen av Eurovision Song Contest den 18 maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 20 maj.

Stockholm 18/3
Globen
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Andreas Johnson (JOKER) - Sing For MeD.T. 1112882003
02. Björn Kjellman - Älskar Du LivetD.T. 46069
03. Linda Bengtzing - Jag Ljuger Så BraD.T. 13422567
04. The Poodles - Night Of PassionD.T. 33266984
05. Magnus Carlsson (JOKER) - Lev LivetD.T. 2190198
06. Rednex (JOKER) - Mama Take Me HomeA.C.1744616
07. Carola - EvighetD.T. 41021322341
08. Magnus Bäcklund - The Name Of LoveA.C.5711685
09. Kikki Danielsson - I Dag & I MorgonD.T. 220210
10. BWO (JOKER) - Temple Of LoveD.T. 3921102022

ESC FINAL / Aten – Grekland – 20/5, Olympic Stadium´s Indoor Arena

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Sverige kom på plats 4 i semifinalen och vi gick därmed vidare till final där vi slutade på plats 5. Därmed är vi direktkvalificerade till nästa års final.
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Finland, Lordi - Hard Rock Hallelujah292
2.Ryssland, Dima Bilan - Never Let You Go248
3.Bosnien & Herzegovina, Hari Mata Hari - Lejla229
4.Rumänien, Mihai Traistariu - Tornero172
5.Sverige, Carola - Invincible170