4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 28 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Wien?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Göteborg 7/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Molly Pettersson Hammar - I'll Be Fine672
2. Daniel Gildenlöw - Pappa762
3. Elize Ryd & Rickard Söderberg - One By One524
4. Dolly Style - Hello HiA.C.43
5. Behrang Miri feat. Victor Crone - Det Rår Vi Inte FörA.C.15
6. Jessica Andersson - Can't Hurt Me NowFinal33
7. Eric Saade - StingFinal53

Deltävling 2, Malmö 14/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Linus Svenning - Forever Starts TodayA.C.33
2. Emelie Irewald - Där Och Då Med Dig672
3. Samir & Viktor - GroupieA.C.43
4. Neverstore - If I Was God For One Day514
5. Marie Bergman & Sanne Salomonsen - Nonetheless762
6. Magnus Carlsson - Möt Mig I Gamla StanFinal52
7. Mariette - Don't Stop BelievingFinal24

Deltävling 3, Östersund 21/2
Östersund Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Ellen Benediktson - Insomnia524
2. Kalle Johansson - För Din Skull652
3. Andreas Weise - Bring Out The FireA.C.62
4. Andreas Johnson - Living To Die714
5. Isa - Don't StopFinal34
6. Kristin Amparo - I See YouA.C.71
7. Jon Henrik Fjällgren - Jag Är Fri (Manne Leam Frijje)Final43

Deltävling 4, Örebro 28/2
Conventum Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Midnight Boy - Don't Say No772
2. Caroline Wennergren - Black Swan562
3. JTR - Building It UpFinal52
4. Hasse Andersson - Guld Och Gröna SkogarA.C.43
5. Dinah Nah - Make Me (La La La)A.C.24
6. Annika Herlitz - Ett Andetag634
7. Måns Zelmerlöw - HeroesFinal15

ANDRA CHANSEN

I år har man ändrat upplägget i andra chansen. 3:orna och 4:orna från deltävlingarna gör upp i fyra dueller. Vinnaren av varje duell går till final. SVT bestämmer startordning och vilka som ska mötas efter fjärde deltävlingen.

Helsingborg 7/3
Helsingborg Arena
Duell 1
Andreas Weise - Bring Out The FireD.T. 3
Linus Svenning - Forever Starts TodayD.T. 2Final
Duell 2
Hasse Andersson - Guld Och Gröna SkogarD.T. 4Final
Kristin Amparo - I See YouD.T. 3
Duell 3
Dolly Style - Hello HiD.T. 1
Dinah Nah - Make Me (La La La)D.T. 4Final
Duell 4
Behrang Miri feat. Victor Crone - Det Rår Vi Inte FörD.T. 1
Samir & Viktor - GroupieD.T. 2Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Wien och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 21 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 23 maj.

Stockholm 14/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Samir & Viktor - GroupieA.C.2920498
02. JTR - Building It UpD.T. 42142510
03. Dinah Nah - Make Me (La La La)A.C.1482212
04. Jon Henrik Fjällgren - Jag Är Fri (Manne Leam Frijje)D.T. 351881392
05. Jessica Andersson - Can't Hurt Me NowD.T. 11582311
06. Måns Zelmerlöw - HeroesD.T. 41221662881
07. Linus Svenning - Forever Starts TodayA.C.4118596
08. Isa - Don't StopD.T. 33818567
09. Magnus Carlsson - Möt Mig I Gamla StanD.T. 21018289
10. Eric Saade - StingD.T. 14829775
11. Mariette - Don't Stop BelievingD.T. 274281023
12. Hasse Andersson - Guld Och Gröna SkogarA.C.1068784

ESC FINAL / Wien – Österrike – 23/5, Wiener Stadthalle

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Sverige, Måns Zelmerlöw - Heroes365
2.Ryssland, Polina Gagarina - A Million Voices303
3.Italien, Il Volo - Grande Amore292
4.Belgien, Loic Nottet - Rhythm Inside217
5.Australien, Guy Sebastian - Tonight Again196