4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 28 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Kiev?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Göteborg 4/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Boris René - Her KissA.C.62
2. Adrijana - Amare652
3. Dinah Nah - One More Night524
4. De Vet Du - Road TripA.C.34
5. Charlotte Perrelli - Mitt Liv772
6. Ace Wilder - Wild ChildFinal15
7. Nano - Hold OnFinal44

Deltävling 2, Malmö 11/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Mariette - A Million YearsFinal14
2. Roger Pontare - Himmel Och Hav552
3. Etzia - Up634
4. Allyawan - Vart Har Du Vart771
5. Dismissed - Hearts AlignA.C.24
6. Lisa Ajax - I Don't Give AA.C.43
7. Benjamin Ingrosso - Good Lovin'Final62

Deltävling 3, Växjö 18/2
Vida Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Robin Bengtsson - I Can't Go OnFinal24
2. Krista Siegfrids - Snurra Min Jord763
3. Anton Hagman - Kiss You GoodbyeA.C.34
4. Jasmine Kara - Gravity615
5. Owe Thörnqvist - Boogieman BluesFinal71
6. Bella & Filippa - Crucified543
7. FO&O - Gotta Thing About YouA.C.53

Deltävling 4, Skellefteå 25/2
Skellefteå Kraft Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia - En Värld Full Av StriderFinal15
2. Alice - Running With Lions534
3. Les Gordons - Bound To Fall662
4. Wiktoria - As I Lay Me DownFinal24
5. Axel Schylström - När Ingen SerA.C.72
6. Sara Varga och Juha Mulari - Du Får Inte Ändra På Mig753
7. Loreen - StatementsA.C.43

ANDRA CHANSEN

För tredje året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp i fyra dueller. Vinnaren av varje duell går till final. SVT bestämmer startordning och vilka som ska mötas efter fjärde deltävlingen.

Linköping 4/3
SAAB Arena
Duell 1
FO&O - Gotta Thing About YouD.T. 3Final
De Vet Du - Road TripD.T. 1
Duell 2
Axel Schylström - När Ingen SerD.T. 4
Lisa Ajax - I Don't Give AD.T. 2Final
Duell 3
Boris René - Her KissD.T. 1Final
Dismissed - Hearts AlignD.T. 2
Duell 4
Anton Hagman - Kiss You GoodbyeD.T. 3Final
Loreen - StatementsD.T. 4

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Kiev och representera Sverige i semifinal 1 av Eurovision Song Contest den 9 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 13 maj.

Stockholm 11/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Ace Wilder - Wild ChildD.T. 13532677
02. Boris René - Her KissA.C.3531668
03. Lisa Ajax - I Don't Give AA.C.1630469
04. Robin Bengtsson - I Can't Go OnD.T. 396501461
05. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia - En Värld Full Av StriderD.T. 456491053
06. Anton Hagman - Kiss You GoodbyeA.C.6374310
07. Mariette - A Million YearsD.T. 26237994
08. FO&O - Gotta Thing About YouA.C.7344111
09. Nano - Hold OnD.T. 176571332
10. Wiktoria - As I Lay Me DownD.T. 42951806
11. Benjamin Ingrosso - Good Lovin'D.T. 25433875
12. Owe Thörnqvist - Boogieman BluesD.T. 31323312

ESC FINAL / Kiev – Ukraina – 13/5, International Exhibition Centre

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Portugal, Salvador Sobral - Amar Pelos Dois758
2.Bulgarien, Kristian Kostov - Beautiful Mess615
3.Moldavien, SunStroke Project - Hey Mamma374
4.Belgien, Blanche - City Lights363
5.Sverige, Robin Bengtsson - I Can't Go On344