4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 28 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Lissabon?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Karlstad 3/2
Löfbergs Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Sigrid Bernson - Patrick SwayzeA.C.25
2. John Lundvik - My TurnFinal15
3. Renaida - All The FeelsA.C.43
4. Edward Blom - Livet På En Pinne572
5. Kikki Danielsson - Osby Tennessee762
6. Kamferdrops - Solen Lever Kvar Hos Dig634
7. Benjamin Ingrosso - Dance You OffFinal53

Deltävling 2, Göteborg 10/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Samir & Viktor - ShufflaFinal53
2. Ida Redig - Allting Som Vi Sa525
3. Jonas Gardell - Det Finns En Väg771
4. Margaret - In My CabanaA.C.34
5. Stiko Per Larsson - Titta Vi Flyger662
6. Mimi Werner - SongburningA.C.15
7. LIAMOO - Last BreathFinal43

Deltävling 3, Malmö 17/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Martin Almgren - A Bitter LullabyFinal15
2. Barbi Escobar - Stark772
3. Moncho - Cuba LibreA.C.43
4. Jessica Andersson - Party VoiceFinal24
5. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - Min Dröm553
6. Dotter - Cry662
7. Mendez - EverydayA.C.34

Deltävling 4, Örnsköldsvik 24/2
Fjällräven Center
PL.M.P.M.Å.
1. Emmi Christensson - Icarus643
2. Elias Abbas - Mitt Paradis533
3. Felicia Olsson - Break That Chain725
4. Rolandz - FuldansFinal72
5. Olivia Eliasson - Never LearnA.C.53
6. Felix Sandman - Every Single DayA.C.62
7. Mariette - For YouFinal15

ANDRA CHANSEN

För fjärde året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp i fyra dueller. Vinnaren av varje duell går till final. SVT bestämmer startordning och vilka som ska mötas efter fjärde deltävlingen.

Kristianstad 3/3
Kristianstad Arena
Duell 1
Margaret - In My CabanaD.T. 2Final
Moncho - Cuba LibreD.T. 3
Duell 2
Renaida - All The FeelsD.T. 1Final
Olivia Eliasson - Never LearnD.T. 4
Duell 3
Felix Sandman - Every Single DayD.T. 4Final
Mimi Werner - SongburningD.T. 2
Duell 4
Sigrid Bernson - Patrick SwayzeD.T. 1
Mendez - EverydayD.T. 3Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Lissabon och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 10 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 12 maj.

Stockholm 10/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Mendez - EverydayA.C.2626412
02. Renaida - All The FeelsA.C.3051819
03. Martin Almgren - A Bitter LullabyD.T. 34341848
04. John Lundvik - My TurnD.T. 166621283
05. Jessica Andersson - Party VoiceD.T. 333377011
06. LIAMOO - Last BreathD.T. 252531056
07. Samir & Viktor - ShufflaD.T. 254601144
08. Mariette - For YouD.T. 464491135
09. Felix Sandman - Every Single DayA.C.94641582
10. Margaret - In My CabanaA.C.62411037
11. Benjamin Ingrosso - Dance You OffD.T. 1114671811
12. Rolandz - FuldansD.T. 424517510

ESC FINAL / Lissabon – Portugal – 12/5, Altice Arena

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Israel, Netta - Toy529
2.Cypern, Eleni Foureira - Fuego436
3.Österrike, Cesár Sampson - Nobody But You342
4.Tyskland, Michael Schulte - You Let Me Walk Alone340
5.Italien, Ermal Meta & Fabrizio Moro - Non Mi Avete Fatto Niente308
7.Sverige, Benjamin Ingrosso - Dance You Off274