4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Istanbul?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Karlstad 21/2
Löfbergs Lila Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Nina & Kim - En Gång För Alla733
2. Jocke Bergström - Still Believe852
3. Sarek - ÄlvornaA.C.14
4. Karl Martindahl - Love Turns Water Into WineA.C.62
5. LaGaylia Frazier - It´s In The Stars572
6. Sara Löfgren - Som StormenFinal23
7. Niklas Andersson (JOKER) - Tro På Mig681
8. Petra Nielsen - Tango! Tango!Final43

Deltävling 2, Göteborg 28/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Fredrik Kempe - FinallyA.C.62
2. Baccara - Soy To Venus782
3. Fame - Vindarna Vänder OssFinal23
4. Jennifer Eskola - You Are The Sunshine Of My Life872
5. Pay TV - Trendy Discoteque633
6. Anne-Lie Rydé - Säg Att Du Har Ångrat DigA.C.43
7. LaRoxx - (Are U) Ready Or Not552
8. E-Type (JOKER) - ParadiseFinal15

Deltävling 3, Umeå 6/3
Umeå Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Bubbles - Blow The SpotA.C.42
2. Emil Sigfridsson - Innan Mörkret Faller552
3. Gladys del Pilar - Baby I Can´t Stop881
4. Sandra Dahlberg - Här Stannar Jag KvarFinal14
5. Itchycoo - Super Mega Nova733
6. Hanson, Carson & Malmkvist (JOKER) - C´est La VieFinal72
7. Autolove - Bulletproof Heart624
8. Bosson - EfharistoA.C.62

Deltävling 4, Malmö 13/3
Malmö Mässan
PL.M.P.M.Å.
1. Lena Philipsson (JOKER) - Det Gör OntFinal14
2. Anders Borgius - Just Like Me733
3. Lotta Nilsson & Glenn Borgkvist - Boom Bang-A-Bang662
4. After Dark - La Dolce VitaFinal52
5. Pandora - Runaway543
6. Fre - Äntligen881
7. Shirley Clamp - Min KärlekA.C.24
8. Andrés Esteche - Olé OléA.C.71

ANDRA CHANSEN

3:orna och 4:orna från deltävlingarna gör upp om de 2 sista finalplatserna.

Stockholm 14/3
Hotell Rival
  
1. Sarek - ÄlvornaD.T. 1
2. Karl Martindahl - Love Turns Water Into WineD.T. 1
3. Fredrik Kempe - FinallyD.T. 2
4. Anne-Lie Rydé - Säg Att Du Har Ångrat DigD.T. 2
5. Bubbles - Blow The SpotD.T. 3
6. Bosson - EfharistoD.T. 3
7. Shirley Clamp - Min KärlekD.T. 4Final
8. Andrés Esteche - Olé OléD.T. 4Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Istanbul och representera Sverige i finalen av Eurovision Song Contest den 15 maj.

Stockholm 20/3
Globen
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Shirley Clamp - Min KärlekA.C.86881742
02. Sandra Dahlberg - Här Stannar Jag KvarD.T. 3811198
03. Andrés Esteche - Olé OléA.C.140149
04. Hanson, Carson & Malmkvist - C´est La VieD.T. 370710
05. E-Type - ParadiseD.T. 23144755
06. Lena Philipsson - Det Gör OntD.T. 41001322321
07. Fame - Vindarna Vänder OssD.T. 2660666
08. After Dark - La Dolce VitaD.T. 4461101563
09. Sara Löfgren - Som StormenD.T. 13022527
10. Petra Nielsen - Tango! Tango!D.T. 185661514

ESC FINAL / Istanbul – Turkiet – 15/5, Abdi Ipekci-stadion

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Sverige slutade på plats 6 i finalen. Vi är därmed direktkvalificerade till nästa års final.
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Ukraina, Ruslana - Wild Dance280
2.Serbien & Montenegro, Zeljko Joksimovic - Lane Moje263
3.Grekland, Sakis Rouvas - Shake It252
4.Turkiet, Athena - For Real195
5. Cypern, Lisa Andreas - Stronger Every Minute170
6. Sverige, Lena Philipsson - It Hurts170