4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Düsseldorf?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Luleå 5/2
Coop Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Dilba - Try Again853
2. Swingfly - Me And My Drum215
3. Jenny Silver - Something In Your EyesA.C. 133
4. Jonas Matsson (WEBBJOKER) - On My Own762
5. Le Kid - Oh My God543
6. Rasmus Viberg - Social Butterfly682
7. Pernilla Andersson - DesperadosA.C. 272
8. Danny - In The Club125

Deltävling 2, Göteborg 12/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Brolle - 7 Days And 7 Nights243
2. Loreen - My Heart Is Refusing MeA.C. 115
3. Babsan - Ge Mig En Spanjor781
4. Elisabeth Andreassen - Vaken I En Dröm852
5. Sanna Nielsen - I´m In Love124
6. The Moniker - Oh My God!A.C. 271
7. Anniela - Elektrisk633
8. Christian Walz - Like Suicide562

Deltävling 3, Linköping 19/2
Cloetta Center
PL.M.P.M.Å.
1. Linda Sundblad - Lucky You663
2. Simon Forsberg - Tid Att Andas872
3. Sara Lumholdt - Enemy715
4. The Playtones - The King282
5. Shirley´s Angels - I Thought It Was ForeverA.C. 134
6. Sebastian - No One Else Could543
7. Sara Varga - Spring För LivetA.C. 253
8. Eric Saade - Popular125

Deltävling 4, Malmö 26/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Melody Club - The Hunter753
2. Julia Alvgard (WEBBJOKER) - Better Or Worse672
3. Lasse Stefanz - En Blick Och Nånting Händer582
4. Linda Pritchard - AliveA.C. 143
5. Anders Fernette - Run863
6. Linda Bengtzing - E Det Fel På Mej133
7. Nicke Borg - Leaving Home224
8. Love Generation - Dance AloneA.C. 215

ANDRA CHANSEN

För femte året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp om de 2 sista finalplatserna genom en utslagsturnering. Bidragen får kvala mot varandra i en i förväg bestämd ordning.

Sundsvall 5/3
Nordichallen
Kval 1
Bidrag 1, LuleåJenny Silver - Something In Your Eyes
Bidrag 2, MalmöLove Generation - Dance Alone
Vinnare Kval 1 Love Generation - Dance Alone
Kval 2Vinnare Kval 2 Sara Varga - Spring För LivetFinal
Bidrag 1, GöteborgLoreen - My Heart Is Refusing Me
Bidrag 2, LinköpingSara Varga - Spring För Livet
Kval 3
Bidrag 2, GöteborgThe Moniker - Oh My God!
Bidrag 1, MalmöLinda Pritchard - Alive
Vinnare Kval 3 The Moniker - Oh My God!Final
Kval 4Vinnare Kval 4 Pernilla Andersson - Desperados
Bidrag 1, LinköpingShirley´s Angels - I Thought It Was Forever
Bidrag 2, LuleåPernilla Andersson - Desperados

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Düsseldorf och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 12 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 14 maj.

Stockholm 12/3
Globen
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Danny - In The ClubD.T. 179701492
02. Sara Varga - Spring För LivetA.C.2327509
03. The Moniker - Oh My God!A.C.55691243
04. Brolle - 7 Days And 7 NightsD.T. 28212910
05. Linda Bengtzing - E Det Fel På MejD.T. 44216587
06. Nicke Borg - Leaving HomeD.T. 42037578
07. Swingfly - Me And My DrumD.T. 14449935
08. Sanna Nielsen - I´m In LoveD.T. 275391144
09. The Playtones - The KingD.T. 34633796
10. Eric Saade - PopularD.T. 3811121931

ESC FINAL / Düsseldorf – Tyskland – 14/5, Fortuna Düsseldorf´s Arena

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Sverige kom på plats 1 i semifinal 2 och vi gick därmed vidare till final där vi slutade på plats 3.
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Azerbadjan, Ell/Nikki - Running Scared221
2.Italien, Raphael Gualazzi - Madness Of Love189
3.Sverige, Eric Saade - Popular185
4.Ukraina, Mika Newton - Angel159
5.Danmark, A Friend In London - New Tomorrow134