4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Baku?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Växjö 4/2
VIDA Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Sean Banan - Sean Den Förste BananA.C.72
2. Abalone Dots - På Väg733
3. The Moniker - I Want To Be Chris Isaak...862
4. Afro-Dite - The Boy Can Dance552
5. Dead by April - MysteryFinal24
6. Marie Serneholt - Salt And Pepper643
7. Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag Reser Mig IgenA.C.82
8. Loreen - EuphoriaFinal15

Deltävling 2, Göteborg 11/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Ulrik Munther - SoldiersFinal53
2. Top Cats - Baby DollA.C.62
3. Sonja Aldén - I Din Himmel633
4. Andreas Lundstedt - Aldrig Aldrig781
5. Timoteij - Stormande HavA.C.24
6. David Lindgren - Shout It OutFinal15
7. Mimi Oh - Det Går För Långsamt843
8. Thomas Di Leva - Ge Aldrig Upp572

Deltävling 3, Leksand 18/2
Tegera Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Youngblood - YoungbloodA.C.42
2. Maria BenHajji (WEBBJOKER) - I Mina Drömmar882
3. Mattias Andréasson - Förlåt Mig562
4. Love Generation - Just A Little Bit615
5. Carolina Wallin Pérez - Sanningen772
6. Andreas Johnson - LovelightA.C.33
7. Molly Sandén - Why Am I CryingFinal23
8. Björn Ranelid feat. Sara Li - MirakelFinal52

Deltävling 4, Malmö 25/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Charlotte Perrelli - The Girl553
2. OPA! - Allting Blir Bra Igen871
3. Dynazty - Land Of Broken DreamsA.C.15
4. Lotta Engberg och Christer Sjögren - Don´t Let Me DownA.C.62
5. Hanna Lindblad - Goosebumps744
6. Axel Algmark - Kyss Mig681
7. Lisa Miskovsky - Why Start A FireFinal25
8. Danny Saucedo - AmazingFinal34

ANDRA CHANSEN

För sjätte året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp om de 2 sista finalplatserna genom en utslagsturnering. Bidragen får kvala mot varandra, men till skillnad mot tidigare år lottas nu ordningen i en direktsändning på webben den 1/3.

Nyköping 3/3
Rosvalla Nyköping Eventcenter
D.T. 1Sean Banan - Sean Den Förste BananKval 4
D.T. 1Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag Reser Mig IgenKval 3
D.T. 2Top Cats - Baby DollKval 1
D.T. 2Timoteij - Stormande HavKval 2
D.T. 3Youngblood - YoungbloodKval 4
D.T. 3Andreas Johnson - LovelightKval 2
D.T. 4Dynazty - Land Of Broken DreamsKval 1
D.T. 4Lotta Engberg och Christer Sjögren - Don´t Let Me DownKval 3

Kval 1
D.T. 4Dynazty - Land Of Broken Dreams
D.T. 2Top Cats - Baby Doll
Vinnare Kval 1 Top Cats - Baby DollFinal
Kval 2Vinnare Kval 2 Timoteij - Stormande Hav
D.T. 3Andreas Johnson - Lovelight
D.T. 2Timoteij - Stormande Hav
Kval 3
D.T. 1Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag Reser Mig Igen
D.T. 4Lotta Engberg och Christer Sjögren - Don´t Let Me Down
Vinnare Kval 3 Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag Reser Mig IgenFinal
Kval 4Vinnare Kval 4 Sean Banan - Sean Den Förste Banan
D.T. 1Sean Banan - Sean Den Förste Banan
D.T. 3Youngblood - Youngblood

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Baku och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 24 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 26 maj.

Stockholm 10/3
Globen
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. David Lindgren - Shout It OutD.T. 26523884
02. Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern - Jag Reser Mig IgenA.C.340438
03. Dead by April - MysteryD.T. 12527527
04. Lisa Miskovsky - Why Start A FireD.T. 42118399
05. Top Cats - Baby DollA.C.3533686
06. Loreen - EuphoriaD.T. 11141542681
07. Ulrik Munther - SoldiersD.T. 26226883
08. Björn Ranelid feat. Sara Li - MirakelD.T. 31242510
09. Molly Sandén - Why Am I CryingD.T. 35522775
10. Danny Saucedo - AmazingD.T. 4921061982

ESC FINAL / Baku – Azerbadjan – 26/5, Crystal Hall

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Sverige, Loreen - Euphoria372
2.Ryssland, Buranovskiye Babushki - Party For Everybody259
3.Serbien, Željko Joksimovic - Nije Ljubav Stvar214
4.Azerbadjan, Sabina Babayeva - When The Music Dies150
5.Albanien, Rona Nishliu - Suus146