4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Oslo?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Örnsköldsvik 6/2
Fjällräven Center
PL.M.P.M.Å.
1. Ola - Unstoppable215
2. Jenny Silver - A Place To Stay882
3. Linda Pritchard - You´re Making Me Hot-Hot-Hot524
4. Pain Of Salvation - Road SaltA.C. 143
5. Anders Ekborg - The Saviour662
6. Jessica Andersson - I Did It For LoveA.C. 253
7. Frispråkarn - Singel772
8. Salem Al Fakir (JOKER) - Keep On Walking134

Deltävling 2, Sandviken 13/2
Göransson Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Eric Saade - Manboy115
2. Andra Generationen & Dogge - Hippare Hoppare681
3. Anna Maria Espinosa - Innan Alla Ljusen Brunnit Ut872
4. Highlights & MiSt (WEBBJOKER) - Come And Get Me Now753
5. Pauline (JOKER) - Sucker For LoveA.C. 143
6. Andreas Johnson - We Can Work It Out234
7. Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - UnderbartA.C. 263
8. Hanna Lindblad - Manipulated525

Deltävling 3, Göteborg 20/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Alcazar - HeadlinesA.C. 164
2. Johannes Bah Kuhnke - Tonight882
3. Elin Lanto - Doctor Doctor754
4. Erik Linder - Hur Kan Jag Tro På Kärlek544
5. Getty Domein - Yeba672
6. Timoteij - Kom115
7. Darin (JOKER) - You´re Out Of My Life225
8. Crucified Barbara - Heaven Or HellA.C. 234

Deltävling 4, Malmö 27/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Sibel - Stop724
2. Py Bäckman - Magisk Stjärna881
3. NEO - Human FrontierA.C. 153
4. Lovestoned - Thursdays662
5. Anna Bergendahl - This Is My Life115
6. Pernilla Wahlgren - Jag Vill Om Du VågarA.C. 234
7. Noll Disciplin - Idiot572
8. Peter Jöback (JOKER) - Hollow243

ANDRA CHANSEN

För fjärde året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp om de 2 sista finalplatserna genom en utslagsturnering. Bidragen får kvala mot varandra i en i förväg bestämd ordning.

Örebro 6/3
Conventum Arena
Kval 1
Bidrag 1, ÖrnsköldsvikPain Of Salvation - Road Salt
Bidrag 2, MalmöPernilla Wahlgren - Jag Vill Om Du Vågar
Vinnare Kval 1 Pernilla Wahlgren - Jag Vill Om Du VågarFinal
Kval 2Vinnare Kval 2 Crucified Barbara - Heaven Or Hell
Bidrag 1, SandvikenPauline (JOKER) - Sucker For Love
Bidrag 2, GöteborgCrucified Barbara - Heaven Or Hell
Kval 3
Bidrag 2, SanvikenKalle Moraeus & Orsa Spelmän - Underbart
Bidrag 1, MalmöNEO - Human Frontier
Vinnare Kval 3 Kalle Moraeus & Orsa Spelmän - Underbart
Kval 4Vinnare Kval 4 Jessica Andersson - I Did It For LoveFinal
Bidrag 1, GöteborgAlcazar - Headlines
Bidrag 2, ÖrnsköldsvikJessica Andersson - I Did It For Love

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Oslo och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 27 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 29 maj.

Stockholm 13/3
Globen
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Darin (JOKER) - You´re Out Of My LifeD.T. 351661174
02. Pernilla Wahlgren - Jag Vill Om Du VågarA.C.1201210
03. Andreas Johnson - We Can Work It OutD.T. 2500506
04. Timoteij - KomD.T. 35144955
05. Peter Jöback (JOKER) - HollowD.T. 42111329
06. Ola - UnstoppableD.T. 1470477
07. Jessica Andersson - I Did It For LoveA.C.1522378
08. Salem Al Fakir (JOKER) - Keep On WalkingD.T. 195881832
09. Anna Bergendahl - This Is My LifeD.T. 4821322141
10. Eric Saade - ManboyD.T. 2491101593

ESC FINAL / Oslo – Norge – 29/5, Telenor Arena

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Sverige kom på plats 11 i semifinal 2 och gick därmed inte vidare till final.
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Tyskland, Lena - Satellite246
2.Turkiet, Manga - We Could Be The Same170
3.Rumänien, Paula Seling & Ovi - Playing With Fire162
4.Danmark, Chanèe & N'evergreen - In A Moment Like This149
5.Azerbadjan, Safura - Drip Drop145