4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Malmö?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Karlskrona 2/2
Telenor Arena
PL.M.P.M.Å.
1. David Lindgren - SkylineFinal15
2. Cookies N Beans - Burning FlagsA.C.44
3. Jay-Jay Johanson - Paris881
4. Mary Ndiaye - Gosa553
5. Eric Gadd - Vi Kommer Aldrig Att FörloraA.C.63
6. YOHIO - Heartbreak HotelFinal34
7. Anna Järvinen - Porslin771
8. Michael Feiner & Caisa - Were Still Kids625

Deltävling 2, Göteborg 9/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Anton Ewald - BeggingA.C.24
2. Felicia Olsson - Make Me No 1572
3. Joacim Cans - Annelie862
4. Swedish House Wives - On Top Of The World634
5. Erik Segerstedt & Tone Damli - Hello GoodbyeA.C.15
6. Louise Hoffsten - Only The Dead Fish Follow The StreamFinal53
7. Rikard Wolff - En Förlorad Sommar781
8. Sean Banan - CopacabananaFinal43

Deltävling 3, Skellefteå 16/2
Skellefteå Kraft Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Eddie Razaz - Alibi634
2. Elin Petersson - Island872
3. Ravaillacz - En Riktig Jävla SchlagerFinal62
4. Amanda Fondell - Dumb753
5. Martin Rolinski - In And Out Of LoveA.C.44
6. Caroline af Ugglas - Hon Har InteA.C.82
7. State of Drama - FallingFinal14
8. Janet Leon - Heartstrings524

Deltävling 4, Malmö 23/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Army of Lovers - Rockin' The Ride672
2. Lucia Pinera - Must Be Love862
3. Robin Stjernberg - YouA.C.53
4. Sylvia Vrethammar - Trivialitet781
5. Ralf Gyllenhammar - Bed On FireFinal25
6. Behrang Miri - Jalla Dansa SawaA.C.34
7. Terese Fredenwall - Breaking The Silence543
8. Ulrik Munther - Tell The World I'm HereFinal15

ANDRA CHANSEN

I år har man ändrat upplägget i andra chansen. 3:orna och 4:orna från deltävlingarna gör upp mer likt en vanlig deltävling, med skillnaden att de 4 bidrag som får flest röster går vidare till en kvalomgång där de gör upp om de 2 sista finalplatserna.

Karlstad 2/3
Löfbergs Lila Arena
 PL.
1. Robin Stjernberg - YouD.T. 4Kval 2
2. Eric Gadd - Vi Kommer Aldrig Att FörloraD.T. 18
3. Caroline af Ugglas - Hon Har InteD.T. 36
4. Behrang Miri - Jalla Dansa SawaD.T. 4Kval 1
5. Erik Segerstedt & Tone Damli - Hello GoodbyeD.T. 25
6. Anton Ewald - BeggingD.T. 2Kval 1
7. Cookies N Beans - Burning FlagsD.T. 17
8. Martin Rolinski - In And Out Of LoveD.T. 3Kval 2

Kval 1
Behrang Miri - Jalla Dansa SawaD.T. 4
Anton Ewald - BeggingD.T. 2Final
Kval 2
Robin Stjernberg - YouD.T. 4Final
Martin Rolinski - In And Out Of LoveD.T. 3

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Malmö och representera Sverige i finalen av Eurovision Song Contest den 18 Maj. Eftersom Sverige vann ESC 2012 är man direktkvalificerad för den stora finalen.

Stockholm 9/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Ulrik Munther - Tell The World I'm HereD.T. 482441263
02. David Lindgren - SkylineD.T. 15712698
03. State of Drama - FallingD.T. 35018689
04. Anton Ewald - BeggingA.C.49591084
05. Louise Hoffsten - Only The Dead Fish Follow The StreamD.T. 23649855
06. Ralf Gyllenhammar - Bed On FireD.T. 43340737
07. Ravaillacz - En Riktig Jävla SchlagerD.T. 38324010
08. Sean Banan - CopacabananaD.T. 23741786
09. Robin Stjernberg - YouA.C.91751661
10. YOHIO - Heartbreak HotelD.T. 1301031332

ESC FINAL / Malmö – Sverige – 18/5, Malmö Arena

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Danmark, Emmelie de Forest - Only Teardrops281
2.Azerbadjan, Farid Mammadov - Hold Me234
3.Ukraina, Zlata Ognevich - Gravity214
4.Norge, Margaret Berger - I Feed You My Love191
5. Ryssland, Dina Garipova - What If174
14.Sverige, Robin Stjernberg - You62