4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 28 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Tel Aviv?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Göteborg 2/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Nano - Chasing RiversA.C.34
2. High 15 - No Drama662
3. Wiktoria - Not With MeFinal14
4. Zeana feat. Anis Don Demina - Mina Bränder552
5. Arja Saijonmaa - Mina Fyra Årstider771
6. Mohombi - HelloFinal24
7. Anna Bergendahl - Ashes To AshesA.C.43

Deltävling 2, Malmö 9/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Andreas Johnson - Army Of UsA.C.14
2. Malou Prytz - I Do MeFinal43
3. Oscar Enestad - I Love It733
4. Jan Malmsjö - Leva Livet671
5. Vlad Reiser - Nakna I RegnetA.C.62
6. Hanna Ferm & LIAMOO - Hold YouFinal24
7. Margaret - Tempo553

Deltävling 3, Leksand 16/2
Tegera Arena
PL.M.P.M.Å.
1. The Lovers Of Valdaro - Somebody Wants762
2. Dolly Style - Habibi552
3. Martin Stenmarck - Låt Skiten BrinnaA.C.14
4. Lina Hedlund - VictoriousFinal33
5. Omar Rudberg - Om Om Och Om Igen672
6. Rebecka Karlsson - Who I AmA.C.43
7. Jon Henrik Fjällgren - NorrskenFinal24

Deltävling 4, Lidköping 23/2
Sparbanken Lidköping Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Pagan Fury - Stormbringer714
2. Anton Hagman - Känner Dig662
3. Lisa Ajax - TornA.C.33
4. Arvingarna - I DoA.C.52
5. Bishara - On My OwnFinal42
6. Ann-Louise Hanson - Kärleken Finns Kvar572
7. John Lundvik - Too Late For LoveFinal24

ANDRA CHANSEN

För femte året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp i fyra dueller. Vinnaren av varje duell går till final. SVT bestämmer startordning och vilka som ska mötas efter fjärde deltävlingen.

Nyköping 2/3
Nyköpings Arenor Rosvalla
Duell 1
Andreas Johnson - Army Of UsD.T. 2
Anna Bergendahl - Ashes To AshesD.T. 1Final
Duell 2
Vlad Reiser - Nakna I RegnetD.T. 2
Nano - Chasing RiversD.T. 1Final
Duell 3
Martin Stenmarck - Låt Skiten BrinnaD.T. 3
Lisa Ajax - TornD.T. 4Final
Duell 4
Rebecka Karlsson - Who I AmD.T. 3
Arvingarna - I DoD.T. 4Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Tel Aviv och representera Sverige i semifinal 2 av Eurovision Song Contest den 16 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 18 maj.

Stockholm 9/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Jon Henrik Fjällgren - NorrskenD.T. 31955744
02. Lisa Ajax - TornA.C.3923629
03. Mohombi - HelloD.T. 13242745
04. Lina Hedlund - VictoriousD.T. 33284011
05. Bishara - On My OwnD.T. 438691072
06. Anna Bergendahl - Ashes To AshesA.C.20365610
07. Nano - Chasing RiversA.C.5410646
08. Hanna Ferm & LIAMOO - Hold YouD.T. 248591073
09. Malou Prytz - I Do MeD.T. 223123512
10. John Lundvik - Too Late For LoveD.T. 496851811
11. Wiktoria - Not With MeD.T. 13628647
12. Arvingarna - I DoA.C.2737648

ESC FINAL / Tel Aviv – Israel – 18/5, Expo Tel Aviv, International Convention Center

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.
2.
3.
4.
5.