4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 28 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Stockholm?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Göteborg 6/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Samir & Viktor - Bada NaknaA.C.14
2. Pernilla Andersson - Mitt Guld661
3. Mimi Werner - Ain't No Good543
4. Albin & Mattias - RikA.C.33
5. Anna Book - Himmel För Två (diskvalificerad, framförs utom tävlan)---
6. Robin Bengtsson - Constellation PrizeFinal53
7. Ace Wilder - Don't WorryFinal23

Deltävling 2, Malmö 13/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. David Lindgren - We Are Your TomorrowFinal15
2. Victor och Natten - 100%662
3. Molly Pettersson Hammar - HungerA.C.52
4. Isa - I Will WaitA.C.25
5. Krista Siegfrids - Faller533
6. Patrik, Tommy & Uno - Håll Mitt Hjärta Hårt772
7. Wiktoria - Save MeFinal43

Deltävling 3, Norrköping 20/2
Himmelstalundshallen
PL.M.P.M.Å.
1. SaRaha - KizunguzunguA.C.44
2. Swingfly feat. Helena Gutarra - You Carved Your Name615
3. SMILO - Weight Of The World524
4. After Dark - Kom Ut Som En Stjärna772
5. Lisa Ajax - My Heart Wants Me DeadFinal34
6. Boris René - Put Your Love On MeA.C.62
7. Oscar Zia - HumanFinal53

Deltävling 4, Gävle 27/2
Gavlerinken Arena
PL.M.P.M.Å.
1. Eclipse - Runaways515
2. Dolly Style - RollercoasterA.C.53
3. Martin Stenmarck - Du Tar Mig Tillbaks672
4. Linda Bengtzing - Killer Girl763
5. Frans - If I Were SorryFinal43
6. Panetoz - Håll Om Mig HårtA.C.34
7. Molly Sandén - YouniverseFinal24

ANDRA CHANSEN

För andra året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp i fyra dueller. Vinnaren av varje duell går till final. SVT bestämmer startordning och vilka som ska mötas efter fjärde deltävlingen.

Halmstad 5/3
Halmstad Arena
Duell 1
Panetoz - Håll Om Mig HårtD.T. 4Final
Molly Pettersson Hammar - HungerD.T. 2
Duell 2
Albin & Mattias - RikD.T. 1
Boris René - Put Your Love On MeD.T. 3Final
Duell 3
Isa - I Will WaitD.T. 2
SaRaha - KizunguzunguD.T. 3Final
Duell 4
Dolly Style - RollercoasterD.T. 4
Samir & Viktor - Bada NaknaD.T. 1Final

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Stockholm och representera Sverige i finalen av Eurovision Song Contest den 14 Maj. Eftersom Sverige vann ESC 2015 är man direktkvalificerad för den stora finalen.

Stockholm 12/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Panetoz - Håll Om Mig HårtA.C.1439538
02. Lisa Ajax - My Heart Wants Me DeadD.T. 32333567
03. David Lindgren - We Are Your TomorrowD.T. 211283911
04. SaRaha - KizunguzunguA.C.1136479
05. Oscar Zia - HumanD.T. 389431322
06. Ace Wilder - Don't WorryD.T. 183351183
07. Robin Bengtsson - Constellation PrizeD.T. 14043835
08. Molly Sandén - YouniverseD.T. 43937766
09. Boris René - Put Your Love On MeA.C.6354110
10. Frans - If I Were SorryD.T. 488681561
11.Wiktoria - Save MeD.T. 269451144
12. Samir & Viktor - Bada NaknaA.C.0313112

ESC FINAL / Stockholm – Sverige – 14/5, Globen

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Ukraina, Jamala - 1944534
2.Australien, Dami Im - Sound Of Silence511
3.Ryssland, Sergej Lazarev - You Are The Only One491
4.Bulgarien, Poli Genova - If Love Was A Crime307
5.Sverige, Frans - If I Were Sorry261