4 deltävlingar, 1 andra chans och 1 final stundar. 32 bidrag ska bli 1. Vem ska få representera Sverige i Köpenhamn?

DELTÄVLINGAR

De bidrag som placerar sig 1:a och 2:a går direkt till final. 3:an och 4:an går till andra chansen.

Deltävling 1, Malmö 1/2
Malmö Arena
PL.M.P.M.Å.
1. YOHIO - To The EndFinal33
2. Mahan Moin - Aleo762
3. Linus Svenning - BröderA.C.23
4. Elisa Lindström - Casanova543
5. Alvaro Estrella - Bedroom671
6. Ellen Benediktson - SongbirdFinal52
7. Sylvester Schlegel - Bygdens Son881
8. Helena Paparizou - SurvivorA.C.15

Deltävling 2, Linköping 8/2
Cloetta Center
PL.M.P.M.Å.
1. JEM - Love TriggerA.C.34
2. The Refreshments - Hallelujah572
3. Manda - Glow863
4. Panetoz - Efter SolskenFinal44
5. Pink Pistols - I Am Somebody781
6. Sanna Nielsen - UndoFinal15
7. Little Great Things - Set Yourself Free654
8. Martin Stenmarck - När Änglarna Går HemA.C.25

Deltävling 3, Göteborg 15/2
Scandinavium
PL.M.P.M.Å.
1. Outtrigger - EchoA.C.15
2. EKO - Red854
3. Oscar Zia - Yes We CanFinal73
4. Shirley Clamp - Burning Alive664
5. State of Drama - All We AreA.C.34
6. CajsaStina Åkerström - En Enkel Sång782
7. Ace Wilder - Busy Doin' Nothin'Final44
8. Dr. Alban & Jessica Folcker - Around The World525

Deltävling 4, Örnsköldsvik 22/2
Fjällräven center
PL.M.P.M.Å.
1. Alcazar - Blame It On The DiscoFinal43
2. I.D.A - Fight Me If You Dare673
3. Janet Leon - Hollow825
4. Ammotrack - Raise Your HandsA.C.15
5. Josef Johansson - Hela Natten753
6. Linda Bengtzing - Ta Mig534
7. Ellinore Holmer - En Himmelsk SångA.C.83
8. Anton Ewald - NaturalFinal63

ANDRA CHANSEN

För andra året i rad får 3:orna och 4:orna från deltävlingarna göra upp mer likt en vanlig deltävling, med skillnaden att de 4 bidrag som får flest röster går vidare till en kvalomgång där de gör upp om de 2 sista finalplatserna.

Lidköping 1/3
Sparbanken Lidköping Arena
 PL.
1. Ammotrack - Raise Your HandsD.T. 48
2. Linus Svenning - BröderD.T. 1Kval 2
3. JEM - Love TriggerD.T. 26
4. State of Drama - All We AreD.T. 35
5. Ellinore Holmer - En Himmelsk SångD.T. 47
6. Martin Stenmarck - När Änglarna Går HemD.T. 2Kval 2
7. Helena Paparizou - SurvivorD.T. 1Kval 1
8. Outtrigger - EchoD.T. 3Kval 1

Kval 1
Outtrigger - EchoD.T. 3
Helena Paparizou - SurvivorD.T. 1Final
Kval 2
Linus Svenning - BröderD.T. 1Final
Martin Stenmarck - När Änglarna Går HemD.T. 2

FINAL

Nu gäller det! Nu ska det avgöras vem som får åka till Köpenhamn och representera Sverige i semifinal 1 av Eurovision Song Contest den 6 Maj. Där gäller det att placera sig bland de 10 bästa för att gå vidare till den stora finalen av ESC den 10 maj.

Stockholm 8/3
Friends Arena
 P.J.P.F.P.T.PL.
01. Anton Ewald - NaturalD.T. 44141810
02. Ellen Benediktson - SongbirdD.T. 13130617
03. Alcazar - Blame It On The DiscoD.T. 462481103
04. Oscar Zia - Yes We CanD.T. 33221538
05. Linus Svenning - BröderA.C.4637835
06. Helena Paparizou - SurvivorA.C.5727844
07. YOHIO - To The EndD.T. 13943826
08. Sanna Nielsen - UndoD.T. 2901222121
09. Panetoz - Efter SolskenD.T. 21518339
10. Ace Wilder - Busy Doin' Nothin'D.T. 3971132102

ESC FINAL / Köpenhamn – Danmark – 10/5, B&W Hallerne

Hur gick det sedan i Eurovision Song Contest?
Här är Topp5!

PL.Land, Artist/Grupp & LåttitelPoäng
1.Österrike, Conchita Wurst - Rise Like A Phoenix290
2.Nederländerna, The Common Linnets - Calm After The Storm238
3.Sverige, Sanna Nielsen - Undo218
4.Armenien, Aram Mp3 - Not Alone174
5.Ungern, András Kállay-Saunders - Running143